O MNĚ

Vystudovala jsem arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podstatnou část svého studia jsem strávila v "terénu" na studiích a pracovních stážích v Íránu, Iráku, Tunisku, Jordánsku a Maroku. 

Ve vzdělávání pokračuji na olomoucké univerzitě, kde je mým předmětem studia zacházení s kulturním dědictvím v rizikových zónách muslimského světa.

Cestování a poznávání nových zemí je mou vášní a už více než pět let pracuji jako průvodce pro několik cestovních kanceláří. Svoje znalosti a zkušenosti z řady zemí islámského světa také zužitkovávám při psaní populárněnaučných i publicistických článků pro řadu českých periodik.

Po ukončení školy jsem začala využívat své jazykové dovednosti jako tlumočník z arabštiny a perštiny, a to v řadě projektů. Jedním z nich bylo natáčení dokumentárního filmu Uprchlíci režiséra Tomáše Kratochvíla pro Českou televizi. Dalším například spolupráce se Slezskou diakonií při několikaměsíčním projektu integrace iráckých křesťanů, kde jsem obstarávala tlumočení na úřadech, u lékařů, na mších a při každodenním fungování projektu. Na podobných projektech spolupracuji i nadále. 

Volný čas nejraději trávím na horách, ať už v létě nebo v zimě, na kole či pěšky.

Napsali o mně

Sen každého dramaturga

Máloco obohatí členy tvůrčího týmu a zejména herce jako setkání s někým, kdo jejich příběh, který ztvárňují na jevišti, prožil na vlastní kůži, případně kdo byl v epicentru dění nebo prostě a jednoduše "u toho". V případě Modlitby (za černé duše) je takovým člověkem jistě arabistka Lenka Hrabalová, která si coby odbornice na problematiku arabsky mluvících zemí prošla jak uprchlickými tábory, tak byla i přímo v místech odkud uprchlíci odchází. Sama jako očitá svědkyně potvrdila, že to nejsou jen nějaké fiktivní neurčité osoby, ale mají svůj silný životní příběh, svůj domov a svou touhu po důstojném životě. A bohužel se vlivem osudu nemohou svobodně rozhodovat, co s "načatým večerem", ale přijímat osud jim daný tak, jak ze dne na den přichází. Lenka Hrabalová otevřela oči nejen dětem, ale i dospělým. Má totiž i teoretické a jazykové znalosti, poskytuje kritický náhled na nekonečně složitou problematiku arabských a muslimských etnických skupin, ale dokáže dát fakta i pocity do souvislostí a srozumitelně je předat i těm nejmenším. Samozřejmě, finální soud si v sobě musí udělat každý sám, Lenka Hrabalová nikomu nevnucuje žádný osobní názor (to by koneckonců mohlo být za jistých okolností u tak mladé skupiny i trochu nebezpečné), ale jsem na sto procent přesvědčen, že její vyprávění stálo, stojí a bude stát za vyslechnutí - ještě jsem totiž neslyšel nikoho mluvit na toto téma tak věcně a přehledně. Bylo pak snadné se jí bez ostychu doptávat a dovysvětlovat si potřebné věci, ať je účastníkům diskuse osm nebo třicet pět let. Každý dotaz v diskusi po takové přednášce byl podnětný, podstatný a všem prospěšný. A najednou to všem, kdož se na Modlitbě (za černé duše) účastnili otevírá nové obzory a troufám si říct, že už nikdy nebude Modlitba stejná - bude vždy nová, obohacující. A to je kouzlo divadla. Přál bych si více takových lidí jako je Lenka Hrabalová na besedách, diskusích, ale i na začátku různých podobných projektů (nejen) v dokumentárním hávu jako je Modlitba (za černé duše). A to je myslím opravdu (nejen) sen každého dramaturga.

UKÁZKY MOJÍ PRÁCE

Uskutečněné přednášky

Írán: Od revoluce po Trumpa

Přednáška pro Pirátské centrum Olomouc.

Saharská Afrika

Přednáška uskutečněná v rámci Rozvojových večerů ARPOK.

Stopem přes Kurdistán

Rozhovor na Rádiu 1, pořad Ešus, 12.8.2019.

Arabové a ti ostatní

Přednáška uskutečněná v Expediční klubovně Brno.

Blízký východ: mozaika světů

Rozhovor pro Rádio Wave, pořad Casablanca, 19.5.2021.

Mezi věřícími

Diskuze po filmu v rámci festivalu Jeden svět.

Ukázky textů

Reportér

Reportáže na společensko-politická témata pro web magazínu Reportér.

Otrokářská Mauretánie

Faktografický text na společensko-politické téma pro Rozvojovky.cz.

Hedvábná stezka

Cestovatelské články z celého regionu.

Saharské příběhy

Autorská prvotina.

Maroko se bouří

Zpravodajský článek pro Respekt.


Víkend mezi Bambry

Cestovatelský článek pro Lidé a země.

Tlumočnická činnost

Slezská diakonie

Tlumočení v rámci integračního projektu Karmel.

Uprchlíci

Tlumočení při natáčení dokumentárního filmu České televize.

Lidé na útěku

Tlumočnická asistence při humanitární pomoci.

Průvodcovská činnost

CK Rajbas

Provázení po Íránu, Súdánu, Tanzánii a Peru.

CK Kudrna

Provázení po Íránu.

CK Livingstone

Provázení po Maroku a Íránu.

Svět islámu pro začátečníky