O MNĚ

Vystudovala jsem arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a podstatnou část svého studia jsem strávila v "terénu" na studiích a pracovních stážích v Íránu, Iráku, Tunisku, Jordánsku a Maroku. 

Ve vzdělávání jsem pokračovala na olomoucké Univerzitě Palackého, kde jsem získala doktorát. Téma výzkumu? Ničení kulturního dědictví v muslimském světě. 

Cestování a poznávání nových zemí je mou vášní a už více než pět let pracuji jako průvodce pro několik cestovních kanceláří. Svoje znalosti a zkušenosti z řady zemí islámského světa také zužitkovávám při psaní textů pro česká média a při spolupráci na řadě vzdělávacích projektů.

Po ukončení školy jsem začala využívat své jazykové dovednosti jako tlumočník z arabštiny a perštiny, a to v řadě projektů. Jedním z nich bylo natáčení dokumentárního filmu Uprchlíci režiséra Tomáše Kratochvíla pro Českou televizi. Dalším například spolupráce se Slezskou diakonií při několikaměsíčním projektu integrace iráckých křesťanů. Na podobných projektech spolupracuji i nadále, ačkoliv v současnosti trávím většinu času na cestách jako průvodce expedic. Znalosti regionu užitkuji v přednáškách, článcích a knihách. V roce 2020 jsem vydala cestopis Saharské příběhy, v roce 2023 Mozaikou Íránu. V roce 2022 byla vydaná moje dizertace pod názvem Dějiny v troskách.

Volný čas nejraději trávím na horách, ať už v létě nebo v zimě, na kole či pěšky.

Napsali o mně

Forbes

Aktuálně.cz

Sen každého dramaturga

Máloco obohatí členy tvůrčího týmu a zejména herce jako setkání s někým, kdo jejich příběh, který ztvárňují na jevišti, prožil na vlastní kůži, případně kdo byl v epicentru dění nebo prostě a jednoduše "u toho". V případě Modlitby (za černé duše) je takovým člověkem jistě arabistka Lenka Hrabalová, která si coby odbornice na problematiku arabsky mluvících zemí prošla jak uprchlickými tábory, tak byla i přímo v místech odkud uprchlíci odchází. Sama jako očitá svědkyně potvrdila, že to nejsou jen nějaké fiktivní neurčité osoby, ale mají svůj silný životní příběh, svůj domov a svou touhu po důstojném životě. A bohužel se vlivem osudu nemohou svobodně rozhodovat, co s "načatým večerem", ale přijímat osud jim daný tak, jak ze dne na den přichází. Lenka Hrabalová otevřela oči nejen dětem, ale i dospělým. Má totiž i teoretické a jazykové znalosti, poskytuje kritický náhled na nekonečně složitou problematiku arabských a muslimských etnických skupin, ale dokáže dát fakta i pocity do souvislostí a srozumitelně je předat i těm nejmenším. Samozřejmě, finální soud si v sobě musí udělat každý sám, Lenka Hrabalová nikomu nevnucuje žádný osobní názor (to by koneckonců mohlo být za jistých okolností u tak mladé skupiny i trochu nebezpečné), ale jsem na sto procent přesvědčen, že její vyprávění stálo, stojí a bude stát za vyslechnutí - ještě jsem totiž neslyšel nikoho mluvit na toto téma tak věcně a přehledně. Bylo pak snadné se jí bez ostychu doptávat a dovysvětlovat si potřebné věci, ať je účastníkům diskuse osm nebo třicet pět let. Každý dotaz v diskusi po takové přednášce byl podnětný, podstatný a všem prospěšný. A najednou to všem, kdož se na Modlitbě (za černé duše) účastnili otevírá nové obzory a troufám si říct, že už nikdy nebude Modlitba stejná - bude vždy nová, obohacující. A to je kouzlo divadla. Přál bych si více takových lidí jako je Lenka Hrabalová na besedách, diskusích, ale i na začátku různých podobných projektů (nejen) v dokumentárním hávu jako je Modlitba (za černé duše). A to je myslím opravdu (nejen) sen každého dramaturga.

UKÁZKY MOJÍ PRÁCE

(Některá) vyprávění dostupná online

O expedici do Čadu pro pořad Casablanca

Velká neznámá jménem Čad? Arabistka, íránistka a cestovatelka Lenka Hrabalová podnikla objevnou cestu po africkém Čadu. Potýkala se s pouštním hmyzem, vypravila se na ostrov v Čadském jezeře a navštívila festival Gerewol.


Cestoklub: Stopem přes tři Kurdistány

Nápad projet stopem kus Íránu, Iráku a Turecka se může zdát nebezpečný, ale ve skutečnosti není nic snazšího a příjemnějšího. Kurdové, hrdí bojovníci z hor dekády snící o vlastním státu, jsou pyšní na svou pohostinnost. Jejich okouzlující kulturu a svět představí arabistka a íránistka Lenka Hrabalová, která se regionu věnuje ať už jako cestovatelka, tak jako odbornice.

Cestoklub: Perly Orientu

Divoký a stále rozbouřený svět Blízkého východu nepřestává fascinovat mnohé cestovatele. Vždyť právě tady vznikaly starověké civilizace a kultury, které po sobě zanechaly monumentální památky. A do toho zde lze najít krajinu vysokých hor, hlubokých lesů i tajemných oáz. Nejkrásnějšími místy regionu, ale také mnoha neznámými zákoutími, nás provede cestovatelka - arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.

Stopem přes Kurdistán

Rozhovor na Rádiu 1, pořad Ešus, 12.8.2019.Blízký východ: mozaika světů

Rozhovor pro Rádio Wave, pořad Casablanca, 19.5.2021.
Irácký Kurdistán: svět mnoha tváří

Rozhovor o životě, politice a světě nejen iráckých Kurdů. 1.8.2021Západní Sahara v proměnách času

Povídání pro pořad Pátečníci. 13.10.2021

Ukázky textů

Reportér

Hedvábná stezka

Deník N


Lidé a země


Tlumočnická činnost

Slezská diakonie

Tlumočení v rámci integračního projektu Karmel.

Uprchlíci

Tlumočení při natáčení dokumentárního filmu České televize.

Lidé na útěku

Tlumočnická asistence při humanitární pomoci.

Průvodcovská činnost

CK Kudrna

Provázení po Íránu.

CK Livingstone

Provázení po Maroku a Íránu.