O MNĚ

Vystudovala jsem arabštinu a perštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a podstatnou část svého studia jsem strávila v "terénu" na studiích a pracovních stážích v Íránu, Iráku, Tunisku, Jordánsku a Maroku. 

Ve vzdělávání jsem pokračovala na olomoucké Univerzitě Palackého, kde jsem získala doktorát. Téma výzkumu? Ničení kulturního dědictví v muslimském světě. 

Cestování a poznávání nových zemí je mou vášní a už více než pět let pracuji jako průvodce pro několik cestovních kanceláří. Svoje znalosti a zkušenosti z řady zemí islámského světa také zužitkovávám při psaní textů pro česká média a při spolupráci na řadě vzdělávacích projektů.

Po ukončení školy jsem začala využívat své jazykové dovednosti jako tlumočník z arabštiny a perštiny, a to v řadě projektů. Jedním z nich bylo natáčení dokumentárního filmu Uprchlíci režiséra Tomáše Kratochvíla pro Českou televizi. Dalším například spolupráce se Slezskou diakonií při několikaměsíčním projektu integrace iráckých křesťanů. Na podobných projektech spolupracuji i nadále, ačkoliv v současnosti trávím většinu času na cestách jako průvodce expedic. Znalosti regionu užitkuji v přednáškách, článcích a knihách. V roce 2020 jsem vydala cestopis Saharské příběhy, v roce 2023 Mozaikou Íránu. V roce 2022 byla vydaná moje dizertace pod názvem Dějiny v troskách.

Volný čas nejraději trávím na horách, ať už v létě nebo v zimě, na kole či pěšky.

Napsali o mně

Forbes

Aktuálně.cz

Sen každého dramaturga

Máloco obohatí členy tvůrčího týmu a zejména herce jako setkání s někým, kdo jejich příběh, který ztvárňují na jevišti, prožil na vlastní kůži, případně kdo byl v epicentru dění nebo prostě a jednoduše "u toho". V případě Modlitby (za černé duše) je takovým člověkem jistě arabistka Lenka Hrabalová, která si coby odbornice na problematiku arabsky mluvících zemí prošla jak uprchlickými tábory, tak byla i přímo v místech odkud uprchlíci odchází. Sama jako očitá svědkyně potvrdila, že to nejsou jen nějaké fiktivní neurčité osoby, ale mají svůj silný životní příběh, svůj domov a svou touhu po důstojném životě. A bohužel se vlivem osudu nemohou svobodně rozhodovat, co s "načatým večerem", ale přijímat osud jim daný tak, jak ze dne na den přichází. Lenka Hrabalová otevřela oči nejen dětem, ale i dospělým. Má totiž i teoretické a jazykové znalosti, poskytuje kritický náhled na nekonečně složitou problematiku arabských a muslimských etnických skupin, ale dokáže dát fakta i pocity do souvislostí a srozumitelně je předat i těm nejmenším. Samozřejmě, finální soud si v sobě musí udělat každý sám, Lenka Hrabalová nikomu nevnucuje žádný osobní názor (to by koneckonců mohlo být za jistých okolností u tak mladé skupiny i trochu nebezpečné), ale jsem na sto procent přesvědčen, že její vyprávění stálo, stojí a bude stát za vyslechnutí - ještě jsem totiž neslyšel nikoho mluvit na toto téma tak věcně a přehledně. Bylo pak snadné se jí bez ostychu doptávat a dovysvětlovat si potřebné věci, ať je účastníkům diskuse osm nebo třicet pět let. Každý dotaz v diskusi po takové přednášce byl podnětný, podstatný a všem prospěšný. A najednou to všem, kdož se na Modlitbě (za černé duše) účastnili otevírá nové obzory a troufám si říct, že už nikdy nebude Modlitba stejná - bude vždy nová, obohacující. A to je kouzlo divadla. Přál bych si více takových lidí jako je Lenka Hrabalová na besedách, diskusích, ale i na začátku různých podobných projektů (nejen) v dokumentárním hávu jako je Modlitba (za černé duše). A to je myslím opravdu (nejen) sen každého dramaturga.

UKÁZKY MOJÍ PRÁCE

(Některá) vyprávění dostupná online

Radiožurnál

Ještě jednou s Lucí Výbornou o Blízkém východě



Hostem ve Výborné show

Pro strach uděláno! Filmový kaskadér Dimo Lipitkovský — Překladatelka z arabštiny a perštiny Lenka Hrabalová — Nevidomá matka Šarlota Hambergerová


O expedici do Čadu pro pořad Casablanca

Velká neznámá jménem Čad? Arabistka, íránistka a cestovatelka Lenka Hrabalová podnikla objevnou cestu po africkém Čadu. Potýkala se s pouštním hmyzem, vypravila se na ostrov v Čadském jezeře a navštívila festival Gerewol.


Cestoklub: Stopem přes tři Kurdistány

Nápad projet stopem kus Íránu, Iráku a Turecka se může zdát nebezpečný, ale ve skutečnosti není nic snazšího a příjemnějšího. Kurdové, hrdí bojovníci z hor dekády snící o vlastním státu, jsou pyšní na svou pohostinnost. Jejich okouzlující kulturu a svět představí arabistka a íránistka Lenka Hrabalová, která se regionu věnuje ať už jako cestovatelka, tak jako odbornice.

Cestoklub: Perly Orientu

Divoký a stále rozbouřený svět Blízkého východu nepřestává fascinovat mnohé cestovatele. Vždyť právě tady vznikaly starověké civilizace a kultury, které po sobě zanechaly monumentální památky. A do toho zde lze najít krajinu vysokých hor, hlubokých lesů i tajemných oáz. 

Stopem přes Kurdistán

Rozhovor na Rádiu 1, pořad Ešus, 12.8.2019.


Blízký východ: mozaika světů

Rozhovor pro Rádio Wave, pořad Casablanca, 19.5.2021.




Irácký Kurdistán: svět mnoha tváří

Rozhovor o životě, politice a světě nejen iráckých Kurdů. 1.8.2021



Západní Sahara v proměnách času

Povídání pro pořad Pátečníci. 13.10.2021

Ukázky textů

Reportér

Hedvábná stezka

Deník N


Lidé a země


Tlumočnická činnost

Slezská diakonie

Tlumočení v rámci integračního projektu Karmel.

Uprchlíci

Tlumočení při natáčení dokumentárního filmu České televize.

Lidé na útěku

Tlumočnická asistence při humanitární pomoci.

Průvodcovská činnost

CK Kudrna

Provázení po Íránu a Mauritánii.

CK Livingstone

Provázení po Maroku a Íránu.